10 častých chyb, které lidé dělají ve svých postech

2 comments

 

A nejen v nich – tyhle chyby se objevují také na letácích, webech, newsletterech, i v mailech

Nejsem copywriter. Ale jsem grammar nazi, čtenář a taky typograf (grafická střední prostě zůstane v krvi). A protože každou chvíli někde nenápadně něco někomu opravím v textech, co mi chodí na weby a na letáky, tak nemůžu mlčet. Nechci fušovat copywriterům a korektorům do řemesla, ale zde je 10 pravopisných a typografických chyb, které potkávám až příliš často.

1 | Výjimka. Tohle slovo bývá špatně napsané ve většině případů. Naše češtinářka na grafárně vždy říkala, „Nemá to nic společného s jímkou.“ Víte, co je to jímka? Něco jako žumpa. Takže žádná vyjímka. Výjimka.

2 | I Těm ostatním a Tamtěm. Používat velká písmena u zájmen Ty a Vy patří do korespondence, ne na sociální sítě. Nejhorší je ale neumět velké písmeno ani použít správně a napsat větu jako „Děkuji, a Ti z vás kteří…“ je a vytrhání vlasů. Velká písmena na začátku totiž patří jen k osobním a přivlastňovacím zájmenům.

3 | 100,- Kč. Buď 100 Kč, nebo 100,-. Nikdy ne obojí najednou. (edit: tohle pravidlo se týká spíš sazby, než pravidel češtiny.)

4 | Mně/mne/mě. Mě a mne se píší ve 2. a 4. pádě. Mně se píše v 3. a 6. pádě. Mnemotechnická pomůcka? Nahradit ve větě zájmeno „mě/mně“ jménem „Vašek“. Jestliže se jméno Vašek stane tříslabičným, použije se tvar se třemi písmeny, tedy „mně“ (Půjdeme k Va-ško-vi – Půjdeme ke m-n-ě). Jestliže bude tvar dvouslabičný, použije se tvar s dvěma písmeny (Zná Va-ška – Zná m-ě). Jen je matoucí tvar mne – ten se totiž používá místo „mě“, ne „mně“.

5 | Pomlčka a spojovník. Pomlčka je dlouhá (–), spojovník je krátký (-). Pomlčka se používá ve smyslu od–do, anebo se s ní naznačuje pomlka ve větě. Spojovník spojuje výrazy které tvoří těsný významový celek, třeba Praha-Kobylisy. Pravidel je zde víc a jsou složitější, viz Google. Základ je vědět alespoň to, že na klávesnici ­bývá jen spojovník. Lidé si tudíž myslí, že spojovník a pomlčka jsou to samé, a používají ho prostě všude (což je špatně a i to nepěkně vypadá).

6 | Chybějící mezery za interpunkcí. To je jedna z nejošklivějších chyb,kterých se lze dopustit.Schválně ji teď dělám a vidíte,jak to vypadá hrozně. Za interpunkční znaménko vždy patří mezera.

7 | Abysme, aby jsme. Abychom. Vždy jen abychom. Všechno ostatní je špatně.

8 | Mezery u ( závorek ). Fuj. Závorka je schválně kulatá, aby znakům, která uzavírá, poskytla dost prostoru. Další mezery netřeba.

9 | Procenta. Znak procent se používá dvěma způsoby: 5 % a 5%. Když je mezi číslovkou a procentem mezera, znamená to „pět procent“. Když mezera není, znamená to „pětiprocentní“.

10 | Typ a tip. Typ auta a tip na slevu. Typ je druh. Tip je rada (a taky sázka či odhad).

— zveřejněno ve čtvrtek 14. 11. 2019 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #KOMUNIKACE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

2 Comments

  1. CZECH FASHIONISTO

    Zajímalo by mě, jak se dělá spojovník na sociálních sítích. Mně to na Facebooku nejde ani z mobilu, abi z počítače. To stejné třeba Blogger. Podobně jsou na tom závorky. Facebook ty české neumí.

    Reply
  2. Díky.

    Super článek. Ještě mě napadl jeden často se vyskytující nešvar. Nadbytečné přípony u číslovek: 6-ti, 5ti, 8-mi, 30ti…

    Reply

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nové komentáře

můj instagram

kde kreslím a k tomu píšu to,
co se do blogu nevejde

občasník.

inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům.

Odesílám OBČAS. TŘEBA KDYŽ SE OBJEVÍ VHODNÉ TÉMA KE SDÍLENÍ.