5 jednoduchých návyků pro lepší pocit nejen z práce.
Nemáme to vždy snadné, my, moderní internetoví lidé. Děláme toho hodně, očekáváme toho od sebe ještě víc, možností a příležitostí máme plno a každodenních voleb a rozhodování už ani nemluvě. A do toho všeho se ještě snažíme osobnostně růst, takže si na konci roku dáváme předsevzetí, ze kterých se často stávají další biče nad našimi už tak zahlcenými hlavami.
Pro mě není osobnostní růst o počtu přečtených knih, odcvičených hodin v posilovně, ani o ovládnutí nového jazyka. To jsou všechno skvělé věci, ale nad tím vším by měl být vnitřní klid, který dává nadhled. Být pánem svých životních situací, ne jejich udýchaným otrokem.
Nastavme si pravidla tak, aby nám sloužila, ne aby nás tyranizovala. Aby bylo příjemné je naplňovat a aby nás posouvala kupředu s lehkostí, ne silou a s trápením. Aby zjednodušovala každodenní život, a ne ho dělala víc stresujícím.
1. Návyk pro lepší náladu: procházet se
Chůze je nad všechny sporty, jógy i meditace (a že to všechno miluju!). Je tak snadná a přirozená. Po dvaceti minutách chůze je všechno jednodušší, pozitivnější, nadějnější. Za tak málo času tolik radosti.
Jak tento návyk zařadit do každodenního života: Prostě se občas projít. Z práce, na nákup, ze schůzky, s někým, koho máme rádi, sami, místo dvou zastávek tramvají, se psem, na pivo nebo na svařák. Někde jsem četla, že nejlepší procházka je, když trochu prší a je tak 13 stupňů. To mě pobavilo, a vždy, když je venku nevlídno, tak si na to vzpomenu, a hned vyrazím.
2. Návyk pro ještě lepší náladu: sociální sítě kontrolovat jen ve vymezený čas
Sociální sítě jsou jedna veliká škodlivá iluze. Většina obsahu je postavená tak, aby vyvolávala závist, anebo na snaze být někým jiným. Lidé se srovnávají, trápí se, že nejsou krásní, zábavní, úspěšní nebo populární jako ti druzí, počítají lajky a sledují čísla. Nechávají se dopovat falešným pocitem důležitosti, živí svoje narcistní sklony, bojují o pozornost a uznání, nadávají si a soudí se navzájem. Je to toxická hra! Je lepší mít svojí účast na ní pod kontrolou, a nenechat tak do sebe pronikat negativní emoce.
Jak tento návyk zařadit do každodenního života: Nemusíte se hned vzdávat výhod, které vám sítě přinášejí. Jen dva tři kroky poodstupte, a nechte je, aby vám sloužily. Nastavte si například, aby vám nechodila upozornění. Přestanete tak kvůli každému cinknutí ihned zvědavě kontrolovat telefon.
3. Návyk, který uzemňuje: přes den se na chvíli zastavit
Znáte ten stav, kdy jste utopení v myšlenkách a starostech? Zaplatit splátku, poslat fakturu, dojet na nákup, vyzvednout děti, vyřešit ten problém se stavebním úřadem, vyreklamovat nekvalitně dodanou zakázku, promluvit si s partnerem, vypořádat se se špatnou zprávou o něčí nemoci… Denně je naše mysl zaplavená desítkami malých i velkých starostí, emocí, dojmů, myšlenek, otravných melodií z reklam, plánů a představ. Někdy je toho tak moc, že ztratíme radost, nadhled a hlavně sami sebe; srdce buší, v hlavě cítíme tlak, nemůžeme spát, ani se uvolnit. Někdy si lidé dokonce přejí onemocnět, aby měli chvíli klid. To ale snad nebude třeba! Stačí se naučit vědomě vyplavat zpět nad hladinu.
Jak tento návyk zařadit do každodenního života: Dechová cvičení, relaxace, meditace. Když s tím nemáte zkušenost, není to jen tak. Abyste si užitečnou schopnost vypnout hlavu osvojili, a neodradil vás nedostatek času na to studovat kvanta textů nebo navštěvovat jógové kurzy, jděte na Google Play a najděte si aplikaci Headspace. Bude vás postupně učit zacházet z rozdivočelými myšlenkami, a hlídat čas na zastavení se za vás. Někdy vám přijde připomínka, ať přestanete dělat, co děláte, a nadechnete se, někdy vám v notifikacích zacinká krátká vedená meditace pro klidnější odpoledne. Funguje to.
4. Návyk, který vám nakloní vesmír: důvěřovat
Život nás všechny školí, a zvláště poslední dva roky není okolo jen samá radost. Někdy nás někdo zklame nebo napálí, ale přes to všechno by byla škoda začít v sobě chovat nedůvěru a uzavírat se. Nedůvěra plodí negativní myšlenky a emoce, a začne vás vychylovat z vaší přirozené osy. Situace okolo vás začnou vířit jinak, protože negativní přitahuje negativní, a naopak. Vesmír nás má zkrátka radši, když jsme důvěřující.
Jak tento návyk zařadit do každodenního života: Vědomou snahou. I když jste zrovna po zkušenosti, která vám sebrala víru v lidi, snažte se po malých krůčcích zase vrátit k důvěře. Protilátka proti negativitě je obklopovat se vším, co má „vyšší vibrace“; věcmi a lidmi, co vás těší, uměním, které vás inspiruje, prostě vším, co vám připomene, že to má smysl. To naše pachtění se tady dole, na planetě Zemi.
5. Návyk pro klid: žití v přítomnosti
Když myslíme na to, co se stalo, co jsme měli udělat jinak („Co jsem to zase řekl tomu šéfovi?“ „Měla jsem zareagovat vtipněji.“ „Neměl jsem odcházet z té školy.“), nebo na to, co přijde, co se pokazí, a co bychom už chtěli mít („Co když to nedopadne?“ „Až děti odejdou z domu, až zhubnu, až vydělám víc peněz.“), trápíme se něčím, co bylo, co není, co si interpretujeme jinak, než to proběhlo, zkrátka neexistujícími věcmi. Tolik energie pryč kvůli něčemu, na co nemáme vliv! Mezitím život ubíhá a každá starostmi strávená vteřina je navždy pryč. Žít přítomností znamená udělat si život krásný rovnou: hned teď a bez podmínek.
Jak tento návyk zařadit do každodenního života: Je to náročnější úkol na delší trať, za to zábavný a přinášející spoustu nového. Přejte si pod stromeček knížku Moc přítomného okamžiku a mezi svátky si ji v klidu přečtěte. Dozvíte se v ní, jak na to. Od nového roku zařaďte malé každodenní radosti do svého života; návštěvu hezké kavárny jen tak, cestou z pochůzek, pauzu na čaj z oblíbeného hrnku, posezení na lavičce a sledování města, hezky prostřený stůl při společném jídle. Ty nejlepší věci jsou ty úplně nejjednodušší.
Děkuji za přečtení článku a přeji vám hodně klidu a sil v náročných časech.
0 Comments